Strona główna     Linki     Co nowego


Żuławska Kolej Dojazdowa

(Gdańskie Koleje Dojazdowe)

Informacje

Stan: czynna     Rok budowy: 1891     Prześwit: 750 mm     
Operator: Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych     
Właściciel: Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim     
Przewozy: W sezonie letnim rozkładowe, przez cały rok na zamówienie     


Kiedy we wrześniu 2000 roku Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych rozpoczęło starania o przywrócenie ruchu na sieci dawnych Gdańskich Kolei Dojazdowych, większość obserwatorów wątpiła w powodzenie tego pomysłu. Kilka kolejnych lat pokazało, że PTMKŻ sprawdził się w roli operatora na Żuławskiej Kolei Dojazdowej (taką nazwę nosiła kolej łącząca Nowy Dwór Gdański, Stegnę, Sztutowo i Mikoszewo). Przed uruchomieniem przewozów pasażerskich ogromnych nakładów pracy oraz finansowych wymagała infrastruktura. Wyremontowano lokomotywownię, uzupełniono wiele ubytków w nawierzchni torowej, sprowadzono i wyremontowano tabor. W każdym sezonie turystycznym PTMKŻ zaskakiwało nowościami, doszło do tego, że w Stegnie planowo spotykały się dwa rozkładowe pociągi.
W 2006 roku Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze niespodziewanie zrezygnowało z usług PTMKŻ jako operatora na kolei żuławskiej. Decyzja była kontrowersyjna nie tylko dla ludzi związanych z kolejką, oburzona była również część radnych. Oficjalnie, PTMKŻ źle zarządzał majątkiem Starostwa, nieoficjalną przyczyną wypowiedzenia umowy była burza jaką Towarzystwo rozpętało w mediach (i słusznie) po tym jak Starostwo sprzedało pod budowę drogi fragment torowiska na odcinku Kmiecin - Solnica.
Nowym operatorem zostało Stowarzyszenie Żuławskiej Kolei Dojazdowej, stowarzyszenie tak sam kontrowersyjne jak decyzja Starostwa o wypowiedzeniu umowy PTMKŻ.

Strony i publikacje

Koleje wąskotorowe w okręgu starachowickim

Michał Zajfert  –  Świat kolei 12/2004, 2/2005

Artykuł opisuje historię kolei wąskotorowych w okolicach Starachowic: najpierw kolei przemysłowych, zakładowych i leśnych, następnie publicznej kolei wąskotorowej PKP ze Starachowic do Iłży. Artykuł uzupełniono licznymi fotografiami, wykazem eksploatowanego przez PKP taboru oraz planami wszystkich stacji i przystanków kolei Starachowice - Iłża.

Starachowickie Kolejki Wąskotorowe

Andrzej Cygan  –  Starachowice 2005

Interesujące opracowanie, w którym autor próbuje dotrzeć do wszystkich miejsc związanych z kolejami wąskotorowymi okolic Starachowic, zarówno przemysłowymi jak i publiczną koleją PKP ze Starachowic do Iłży. Publikacja zawiera wiele map podglądowych oraz kilkanaście interesujących fotografii.

Copyright © 1999-2009 Krzysztof Zientara